„Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo neumí číst.“ Carlo Goldoni
zpět

Den čtení 2018 - naše reportáž

Den čtení v 7. ročníku

Zpracovaly: Nikol Havlíčková a Karolína Šípová

Naše otázky zněly:

Co děláte?

Jak jste se na tenhle den těšili?

Co jste si vzali za knihu?

Baví vás to?

Žáci 7. tříd odpověděli:

Ptaly jsme se obou tříd, jak se těšily na dnešek. 7. A i 7. B měly kladné odpovědi.

např.: Bělocká Klára odpověděla „Těšila jsem se na tento den z důvodu soutěže v rychločtení, které jsem se zúčastnila, jsem ráda za nové zážitky.“

 žáci a jejich knihy

7. B

Hana Šmejkalová

-Můj milý deníčku, Jim Berton

Jakub Vovček

-Já srandista- James Patterson

Aneta Faitová

-Zákon smečky, Erin Hunterová

7. A

Klára Bělocká

- Tajemství řásnovky, Jaroslav Foglar

Tereza Vondráková

-Válka proti Superkrávám, A. Audhild Solbergová

Michaela Krejčí

-Strážce meče, John White

 

první, druhá hodina a třetí hodina:

První hodinu žáci pracovali s denním tiskem a učili se jeho rozdělení (např. inzerát, reklama, rozhovor). 

Druhou hodinu si žáci četli ukázku ze známé knihy Jack London – Bílý tesák.

Třetí hodinu probíhal chat ve třídě, na připravené papíry s textem „Pes přítel, nebo nepřítel člověka“, ke kterému se žáci vyjadřují.

čtvrtá a pátá hodina:

Čtvrtou hodinu žáci tvořili reklamu na knihu - Bílý tesák – jejich nápady na reklamy byly různorodé. Někteří žáci zdobili své reklamy výstřižky z novin, ale většina si vystačila s obyčejnými fixy a pastelkami.

Poslední pátou hodinu četli a představovali své knihy svým spolužákům. Poté je zapisovali do svých kulturních deníků. Když jim zbyl čas, dodělávali práce z předchozích hodin.

Ptaly jsme se také paní učitelky L. Křížové, jaký má pocit z tohoto dne a jak se na něj těšila? Její odpověď zněla, že se těšila a její názor je, že kniha je nejlepším přítelem člověka. Hlavní zajímavostí bylo, že dnes (28. 3.) si připomínáme Den učitelů.

 

Za dokumentační tým zapsaly: Veronika Drahošová, Lenka Kořísková, Nikola Křenková

8. B - Dozvěděly jsme se, že většina žáků z 8. B nečte, některé holky čtou romantiku a sci-fi.

Těšili se do školy, protože se prý nemusí učit, ale jen někteří.

Také jsme zpovídaly paní učitelku Sivákovou, která nám prozradila, že to pro ni je takové zpestření dne. Pro ty, co čtou i doma, je to velice zábavný den a pro ty, co nečtou, se alespoň zapojili do programu. Také nám paní učitelka prozradila, že čte historické romány.

8. A - Do školy se moc netěšili, udělaly jsme rozhovor s panem učitelem Procházkou. Řekl nám, že rád četl cestopisy, dobrodružné knihy a Foglarovy knihy. Teď už bohužel nečte. Žáků jsme se ptaly, jaké žánry mají nejradši, odpověděli nám, že fantasy.

7. B - Pan učitel se do školy těšil, protože byl u zubaře. Panu učiteli Adamcovi připadá Den čtení jako dobrá věc, protože nám vypoví něco o čtenářské gramotnosti a čtenářských dovednostech žáků naší školy. Pan učitel nám prozradil, že se mu lépe čte ze čteček než z knih, prý je to praktičtější.

6. A – Do školy se těšili, protože se prý nemusí učit. Někteří žáci si dokonce čtou i doma např.: fantasy, pohádky i odborné texty.

6. B - Paní učitelka Slavíková čte odborné knížky nebo průvodce. Většina žáků se do školy těšila. Překvapilo nás, že v této třídě čte hodně dětí.  

3. hodina v šestých třídách – se četovalo, tento ročník měl úryvek o týrání psů a zacházení s nimi, žáci v četu vyjadřovali své názory. Všichni se shodovali v tom, že týrání je ohavnost a strašná věc.

3. hodina v osmých třídách – Metráček:  Vyjadřování názorů se týkalo našeho vzhledu. V 8. B se všichni shodli na tom, že nikdo není dokonalý. V 8. A se názory naopak odlišovaly, ale většina z nich se zastávala hlavní hrdinky.

 

Zapsaly: Klára Kocová a Michaela Veselá

5. hodina: vlastní četba.

Byli vybráni tři žáci, kteří nám řekli, co ze své knihovny dnes budou pátou hodinu číst: Petra H. nám řekla, že si dnes s sebou přinesla knihu The black book- kniha života od bulharského spisovatele jménem Ivomir Nikolov Dimčev. Petr K. nás dnes seznámil s knihou Tmavomodrý svět od Zdeňka Svěráka. Kristýna H. se rozhodla dnes číst knihu Harry Potter – Prokleté dítě od velice známé spisovatelky J. K. Rowlingové.

Rozhovor s vyučujícím: Paní učitelka Olga Tomčíková nás mile překvapila výběrem své dnešní knihy Saturnin, byla to pro ni příjemná změna od stereotypu, který s námi zažívá každý den.

Na konci dne bylo vedením školy pogratulováno všem pedagogům k jejich dnešnímu svátku Dni učitelů, k tomuto přání bychom se jako žáci této školy chtěli připojit a také pogratulovat.

Názor devátých tříd na dnešní den: Žákům se velice líbila jejich využitá kreativita v hodinách, ale přesto neocenili nový systém Dne čtení, chyběla jim možnost vlastní činnosti na organizaci průběhu dne.