„Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo neumí číst.“ Carlo Goldoni
zpět

 

Příběhy vyjmenovaných slov - naše tvorba

 

Zbyněk a kobyly

Zbyněk bydlí v Bydžově na farmě. Má mnoho dobytka: býky, kobyly… Jednoho dne mu kobyly ukradli, tak se vydal na cestu je hledat. Hledal dva měsíce, tři měsíce, ale kobyly nikde. Najednou uviděl příbytek na farmě s dobytkem. Tam byli i jeho kobyly. Nenašel tam žádného obyvatele, tak si kobyly vzal domů. Byl šťastný, že je našel. A tak se staral o býky, kobyly a hlídal je, aby mu je nikdo zase nevzal.

Martina Plosová a Martina Rancová

 Mlynář a obr

 

V jednom mlýně polykal zlý obr pytle mouky. Slyšel vzlykat mlynáře. Tak s lítostí utekl, ale zlomil si při běhu lýtko. Obr vzlykal a naříkal. Uslyšel ho mlynář, a hned za ním běžel. Dal mu na lýtko mast z pelyňku. Jak plynul čas, mlynář s obrem se skamarádili. Obrovi se uzdravilo lýtko a začal pomáhat mlynářovi ve mlýně.

Pavel Bjalončik a Ondřej Šoustek

 

Mlynář a jeho kamarád

Mlynář večer uslyšel podivné zvuky. Šel se podívat z okna. Venku se strašlivě blýskalo. Venku zahlédl svého kamaráda Libora, který lyžoval na svahu. Jak bylo špatně vidět, narazil do pařezu a narazil si lýtko. Polkl a začal vzlykat. Mlynář ho odnesl do mlýna, dal mu hojivou mast z pelyňku a Libor slíbil, že už nebude lyžovat večer, zvláště pak, když se blýská.

David Kotík a Iosif Cristian Urbanec

 

Starý mlýn

Venku byl slyšet starý mlýn, který je kousek od kopce, na kterém se lyžuje. V mlýně bydlí rodina, která pije pelyňkový čaj. Čas jim tam plyne jako voda. Mají syna Dalibora, který má plyšového tygra. Myslí si o něm, že tygr každou noc ožívá a pilně pracuje ve mlýně. To se ale hluboce mýlí. Daliborův otec si myslí, že Dalibor umí umlít mouku, která se blýská. Dalibor totiž jednou vysypal na zem třpytky a nasypal je do pytle s moukou, aby to nikdo nepoznal. Tatínkovi to vrtá hlavou a zatím se mu to nedaří takovou mouku umlít. Už je z toho lysý. Dalibor klopýtl o lýko z pytle a zlomil si lýtkovou kost. Teď vzlyká. Daliborova maminka nechce u lékaře plýtvat penězi, aby měli na živobytí, tak mu nohu zabalí do listů babyky. Dalibor se uzdravil a všem bylo jim dobře.

Tereza Medová a Martina Cindy Smitková

 

Dobrodružství o myši a hlemýždi

Byla jednou jedna myš a hlemýžď. Oba dva se zmýlili. Mysleli si, že hlemýžď lítá a že hmyz se plazí. Ale to je přeci naopak. Hlemýžď se plazí a hmyz létá. Když jsme šli včera do školy, viděli jsme myš, jak si zamykala dveře od svého domečku. To bylo fakt podivné. Při hodině ČaJS jsme si o myškách dokonce povídali. Dnes ráno jsme po cestě do školy viděli všude poletovat hmyz. A při jazyku jsme se učili o hmyzu. Je to náhoda?

Lucie Bergerová a Lucie Zábojníková

 

Příběh o netopýrovi a ptakopyskovi

Byl jednou jeden netopýr a ten měl kopyto. Šel za slepýšem, aby mu je uřízl, protože by si jej upekl. Když mu ho uřízl, dal si ho do pytle a šel domů. Po cestě klopýtl o další pytel, který byl ptakopyska Perryho, kterého právě honil Dutošvorc, jenž byl doopravdy švorc. Netopýr uviděl včely, jak opylovaly květy. Netopýr byl vyhládlý a dostal chuť na včelu. Vylítl a chňap. Pak se rozhlídl a otevřel pysk dokořán, protože uviděl veliké jezero. Nad ním létalo spoustu mušek. Pak se tam podíval i Perry. Zaujala ho třpytivá vodní hladina. Líbila se mu, tak do jezera skočil salto. Oběma se tam moc líbilo, tak tam zůstali.

Nela Slámová, Míša Modroková a Hana Šašková

 

Nevytahuj se

Byl jeden les a v tom lese byl pyšný netopýr. A ten se každému smál a říkal, že je lepší než ostatní. Jednoho dne ho sova vyzvala k závodu v letu. Ale netopýr se hned chvástal, že ji porazí. Kůň vsadil svá kopyta na sovu, protože byl přesvědčen, že sova vyhraje. Také pýr se vsadil, že sova vyhraje. Ptakopysk je netopýrův kamarád, tak si řekl, že vyhraje netopýr, protože je přeci rychlejší. Netopýr řekl, že ten, kdo prohraje, bude pykat. Sova souhlasila. Už byl večer a všichni byli na startu. Schylovalo se k závodu. Rozhodčími byli: slepice, pýr a slepýš. A bylo odstartováno. Sova byla sice pomalá, ale do cíle doletěla první, protože nafoukaný netopýr usnul a nevystartoval včas. A tak netopýr pykal.

Šárka Polskojová a Jan Matěj Gajdoš

 

Příběh o mně - o synovi Tomim

Dneska je sychravý den. Neměl jsem co dělat, tak jsem zaléval kytky, aby neuschly. Mamka mi dala hodně sýra, ale já už jsem byl tak sytý, že jsem ho dal sýčkovi, který honil sýkorku. Pak jsem se koukal z okna na sysla, který jedl syrové maso. Jak si mě všiml, začal syčet. Lekl jsem se a strčil jsem do květináče, z kterého se vysypala hlína.

Tomáš Trepák a Michal Šumpela

 

U Sýkorů

Je sychravý den. Byla jednou jedna rodina a ta měla tři syny. Na zahradě chovali sýkorky. Synové šli na trh a koupili si syrový sýr. Cestou zpátky slyšeli v křoví syčet hada. Než došli domů, měli syrový sýr snězený a byli syti. Když došli domů, viděli otce sypat sýkorkám slunečnicová semínka. Matka mezi tím věšela na šňůru prádlo, aby pomalu usychalo. Na zahradě jsme viděli malého sysla.

Denisa Cekovová a Lucie Birošová

 

Pytláci

Za stromem čekali pytláci a chystali se na lup pylu a třpytek. Doklopýtal tam ale i kohout. Celý se třpytil a čepýřil. Sledoval to, a všem to řekl. Pak tam přišel netopýr, který dostal od pytláků kopyto, které vzali koni. Chtěl kopyto vrátit, ale nemohl, protože ho ztratil. Pak za ním přišel strážník Pýr. Chytil netopýra a netopýr musel pykat. V base zpytoval svědomí. Ale zjistil, že basa je nástroj. Utekl, připlížil se za pytláky a chytil je do pytle. Strážník Pýr mu poděkoval a zavřel do basy pytláky. Tentokrát ale přidělal mříže, aby pytláci neutekli. Pytláci se zapýřili, strážník Pýr jim dal trest na doživotí za to, že kradli pyl, třpytky a nevyzpytatelného netopýra, který je nakonec chytil. Kohout to pak vyhlásil místním rozhlasem. Bylo to dokonce i v televizních zprávách. Netopýr dostal Nobelovu cenu za to, že chytil pytláky.

Jakub Liška a David Hovorka