„Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo neumí číst.“ Carlo Goldoni
zpět

 

Slavíme Vánoce - tematický den

Pokud by se vám podařilo zavítat do naší školy dne 18. 12., mohli byste si myslet, že právě nastal Štědrý den. Naši žáci v rámci tematického dne slavili Vánoce, a tak se ze všech koutů naší školy linula krásné vůně upečeného cukroví, vánoček, jehličí a prskavek. Všude panovala příjemná vánoční atmosféra. Děti nejen pekly cukroví, ale také se koulovaly, učily se správně stolovat, vyráběly vánoční přání, dárky, lucerny, svícny a povídaly si o vánočních zvycích.

Zápisky dokumentačního týmu:

Přípravná třída

Děti vyráběly adventní věnec a stojánek na ubrousky z CD v podobě kapra. Také nám pověděly, koho těmito dárky obdarují.

Prvňáčci

Děti z 1. A připravily nadílku pro zvířátka, vyráběly přáníčka pro rodiče, rozkrajovaly vánočku, učily se vánoční říkanku.

Jakmile se před námi otevřely dveře 1. B, hned jsme věděli, co nás uvnitř čeká. Celá místnost voněla po perníčcích, které děti společně s paní učitelkou a s paní asistentkou zdobily. Nebylo to však jediné, co se tento den ve třídě dělo. Děti si malovaly svícny ve tvaru kapra, které zabalily do celofánu. A dáreček pro rodiče byl na světě.

V 1. C panovala také tvůrčí atmosféra. Děti si zdobily svíčky ubrouskovou technikou a vyráběly stojánky z CD. Ve třídě se nám moc líbilo.

Pečení vánočky

Nejvíc se mi líbilo pečení vánočky. Každý žák se naučil uplést vánočku s pomocí našich seniorek a paní ředitelky. Vánočku si všichni odnesli domů. No, i když to tam těmi vánočkami vonělo tak krásně, tak bych se vůbec nedivila, kdyby ji někdo snědl už cestou ze školy.

Pečení cukroví

O pečení vánočního cukroví byl mezi žáky velký zájem. Děti si s sebou domů odnášely linecké a vanilkové rohlíčky. Mňam.

Koulování

Žáci byli rozděleni na dvě družstva a hráli Míčkovou sprchu. Pravidla této hry jsou jednoduchá. Obě družstva jsou v poli a mezi nimi síť nebo v tomto případě lavička. po dobu jedné minuty házela obě družstva papírové koule na území toho druhého. Vyhrálo družstvo, které mělo na svém území méně koulí.

Vyrábění z hmoty FIMO

Pod rukama všech dětí vznikaly nádherné dárky. Korálky, přívěsky, ozdoby. Představivosti, kreativitě a fantazii se meze nekladly.

Vyrábění svícnů

S našimi šikovnými uklizečkami mohly děti vyrobit velmi pěkné a vkusné svícny, které jistě ozdobí vánoční stůl.

Vyrábíme lucerničky

Žáci si donesli zavařovací sklenice, do kterých nasypali písek, zrnkovou kávu, dali svíčku a svícen dozdobili podle své fantazie. Někteří si lucerničku hned zapálili.

Chytání vánočního kapra

V malé tělocvičně se pomocí prutu a magnetu chytali vánoční kapři. Ti v sobě skrývali slovo, které museli ostatní uhodnout.

Betlém

Děti si mohly prohlédnout skutečný betlém v našem kostele a vyslechnout si povídání paní Evy Fréharové.

Malování na PC - některé práce zde

 

Další témata: Zpívání koled, Stolování, Vánoční tradice a zvyky u nás a v cizích zemích, Vyrábění ze slámy.

Na tomto dni se mi nejvíce líbilo, že jsme si mohli vyzkoušet snad vše, co k Vánocům neodmyslitelně patří. Děkujeme preventivnímu týmu, který takto krásný den připravil, a všem učitelům, zaměstnancům školy, seniorkám za to, že se o nás tak hezky celý den starali.

Všem přejeme veselé Vánoce.

                                                                      Váš dokumentační tým