„Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo neumí číst.“ Carlo Goldoni
zpět

 

Páteční zatmění Slunce

20. března 2015

Dnešní dopolední vyučování bylo v mnoha třídách "okořeněno" zajímavým astronomickým úkazem - zatměním Slunce. První "zakousnutí" Měsíce do slunečního kotouče jsme spatřili krátce po půl desáté. Střídavě jsme se potkávali před školou, půjčovali jsme si navzájem svářečská sklíčka, svářečské brýle a kukly, ale i originální brýle pro sledování zatmění Slunce. Byla to neopakovatelná úchvatná podívaná. Všude kolem se ozývaly výkřiky úžasu a překvapení. Obloha byla bez mráčku, venku již dostatečně teplo, takže jsme si to opravdu užili.

Myslím, že už všichni ví, že Měsíc sám nesvítí, že je pouze osvícený od Slunce, jinak by k této podívané vůbec nedošlo, a co udělá s velikostí Slunce jeho obrovská vzdálenost od Země a Měsíce, když jej dokáže zakrýt takový drobek jako je Měsíc.

Pro žáky naší školy bylo zajímavé pozorovat, jak postupně Měsíc uzavřel tři čtvrtiny Slunce, jak se změnila teplota vzduchu a také osvětlenost okolí. Neméně zajímavější bylo také pozorovat, jak Země ustupuje ze stínu Měsíce a sluneční kotouč se víc a víc zvětšuje.

Děkujeme všem za půjčení sklíček, brýlí a helmy. Díky nim jsme mohli pozorovat v klidu, v malých skupinkách a pořádně si to vychutnat.