„Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo neumí číst.“ Carlo Goldoni
zpět

 

Letciv RAF

 

Již potřetí k nám zavítal se svou přednáškou o československých letcích bojujících v britských královských jednotkách RAF soukromý historik PhDr. Daniel Švec a opět to stálo za to! 22. 5. si žáci 9. ročníků vyslechli poutavé vyprávění o hrdinech 2. světové války, kteří neváhali nasadit své životy v boji proti nepříteli. Někteří v tomto nelítostném boji položili své životy, a proto bychom na ně neměli zapomínat. Ti, kteří se po válce vrátili zpět, neměli leckdy jednoduchý život. Dnes je všechny považujeme za hrdiny.

Pan Švec vyprávěl žákům o bojích v Polsku a Francii, tvrdém výcviku v cizineckých legiích. Seznámil žáky s životními osudy některých letců mj. Františka Peřiny, Františka Fajtla a Karla Janouška. Své vyprávění doplnil dobovými fotografiemi, mapami a především věcmi potřebnými pro piloty tehdejší doby.

Dvě vyučovací hodiny poutavého a emotivního vyprávění o hrdinech 2. světové války, kteří nasazovali své životy ve vzduchu, utekly jako voda. Tato setkání se pomalu stávají tradicí a příští deváťáci se mají na co těšit!

Mgr. Michaela Hoskovcová